سرویس اصلی
یادداشت به مناسبت هفته وحدت

وحدت و امنیت ملی در کلام رهبری

وحدت و امنیت ملی در کلام رهبری
(پنج شنبه ۶ مهر ۱۴۰۲) ۱۸:۰۸

آنچه اهمیت وحدت ملی را از منظر رهبری دوچندان می‌کند، این است که دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی در پرتویی از برکت معنوی وحدت به‌دست‌ آمده و استمرار وحدت نیز عامل پویایی و ثبات نظام است.

به گزارش سرویس مسجدپژوه پایگاه تخصصی مسجد؛ دیدار مقام معظم رهبری با ۲ هزار نفر از مردم سیستان بلوچستان و خراسان جنوبی ابعاد گسترده ای در جامعه، میان قومیت های مذهبی و اقوام ایرانی داشت. این حضور و دیدار طیف‌های متنوع مردم دو استان مذکور شیعه و سنی با رهبر انقلاب خط بطلانی بر ادعاهای دشمنان در راستای ایجاد یأس و تفرقه در جامعه بود.
 
دشمن از دریچه های مختلف به دنبال تخریب وحدت و همبستگی ملی برای ایجاد تفرقه و دوری قومیت ها و مذاهب از یکدیگر و خدشه وارد کردن به امنیت ملی است، اما دیدار ثابت کرد مشکلات اقتصادی، برخی گلایه مندی ها و تبلیغات گسترده و سوء دشمنان توان ایجاد خلل در اراده مردم در پایبندی به اصول اصلی انقلاب ندارد.
 
نقش ویژه سیستان در وحدت قومی
 
خطه سیستان و بلوچستان و مردم مقید و دیندار این استان  از دیرباز نقش ویژه و تأثیرگذاری در امنیت و وحدت قومی و مذهبی در کشور داشته اند؛ چنانچه دشمن به دلیل همین جایگاه قومی و مذهبی، علاقه بسیاری  به حضور و تأثیرگذاری بر این استان داشته است، بلکه بتواند مردم را از نظام و انقلاب دور کند و به انسجام اجتماعی و وحدت ملی آسیب برساند؛ اقامی که تاکنون در آن موفقیتی نداشته است.
 
در اغتشاشات سال گذشته با وجود تلاش دست نشانده های دشمن در این استان، مردم سیستان و بلوچستان به دلیل تقیدهای مذهبی بالا از خطوط وحدت و امنیت ملی قصور نکردند و حاضر به همراهی با دشمن نشدند.
 
مقام معظم رهبری نیز همواره دینداری و تقید مذهبی مردم سیستان را مثال زدنی دانسته اند. ایشان در این دیدار با قدردانی از همراهی دیرینه و مستمر مردم مؤمن و علمای شیعه و اهل تسنن، مراقبت و هوشیاری را به‌ویژه در دوران تحولات بزرگ جهانی کاملاً ضروری خواندند و با بیان نقشه دشمن برای تحریک نقاط بحران‌ساز، تخریب وحدت ملی و تضعیف امنیت ملی در ایران را دو هدف اساسی و جدی دشمن عنوان کردند.
 
کنار هم بودن اقوام و مذاهب
 
وحدت از منظر مقام معظم رهبری به معنای کنار هم بودن اقوام و مذاهب مختلف و کنار گذاشتن اختلاف‌های سیاسی، مذهبی، قومی و گروهی در جایی است که پای منافع ملی در میان باشد. ایشان تأکید کردند، «اجازه ندهید دشمن وحدت ملی را به هم بزند». تأکید رهبر انقلاب بر موضوع وحدت ملی و هم راستا با آن امنیت ملی تا جایی است، کسانی که امنیت ملی را تهدید می‌کنند، دشمن ملت ‌می‌دانند که دانسته یا نادانسته برای دشمن کار می‌کنند.
 
در کلام رهبر معظم انقلاب، بیداری اجتماعی به سبب جلوگیری از بروز تفرقه میان اقوام و مذاهب ضرورت دارد و بر مبنای دیدگاه ایشان، بزرگان دینی و قومی می‌بایست  تلاش کنند محور وحدت ملی  باشند.
 
نقشه راه راهبردی و نقش علما در وحدت
 
تأکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت وحدت و جلوگیری از هر نوع تفرقه به معنای میدان ندادن به دشمن با هدف گسترش برخی اختلافات جزئی، دامن نزدن به برخی تعصبات و حمله به باورها، اعتقادات و اندیشه‌ها در چهارچوب گفتمان انقلاب اسلامی است. طبعاً بر مبنای فرمایشات ایشان نقش علما، نخبگان و جامعه دانشگاهی پررنگ تر از گذشته می نماید.
 
رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال‌های دور میهمان مردم خونگرم سیستان و بلوچستان بودند و کنار شیعه و سنی سیستانی و بلوچ علیه طاغوت زمان مبارزه کردند و حال با شناختی که از مردم میهمان نواز و دیندار آن خطه دارند، علمای مطرح منطقه را در کنار مردم با انقلاب همراه می دانند و نقش شخصیت‌های بزرگ شیعه و سنی را در راه انقلاب، وحدت، جنگ تحمیلی، امنیت ملی و امنیت مرزهای جنوب شرق کشور بی بدیل می دانند.
 
آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه الله) در این دیدار چندین مرتبه بر وحدت، امنیت ملی و حفظ همبستگی و اتحاد تأکید کردند و نقشه راه راهبردی و رفتاری برای تمام اقشار، نخبگان و شخصیت ها مشخص می کنند و آن اینکه در هر حالتی با القای تصویر غلط از سیستان و بلوچستان مقابله شود.
 
نقشه دشمن برای سوریه سازی ایران
 
رهبر بیداردل انقلاب در ادامه تبیین نقشه راهبردی شان اقشار و نخبگان را به نقشه کلان دشمن در راستای سوریه‌سازی ایران و بر هم زدن وحدت و امنیت ملی توجه می دهند و از گروه ها و مردم، نخبگان و فعالان فرهنگی و سیاسی می خواهند از هر نوع اقدام و غفلت که موجب خوشحالی یا تکمیل جدول و نقشه دشمن شود خودداری کنند.
 
مقام معظم رهبری وحدت ملی را به معنای کنار هم بودن اقوام و مذاهب به دور از اختلافات سیاسی و مذهبی دانستند، لذا کنار گذاشتن همه اختلافات مذهبی، سیاسی، گروهی و قومی وقتی پای منافع ملی در میان است، آخرین بُعد از ابعاد نقشه راهبردی و رفتاری در مسیر وحدت، انسجام و امنیت ملی می دانند.
 
در تحلیل تأکید فراوان رهبر بر مفهوم وحدت ملی باید گفت، وحدت در ادبیات دینی و سیاسی ما بر مفهوم «وحدت اسلامی» یا «وحدت بین مذاهب» اطلاق می‌شود. مفهومی که در کنار واژه‌های دیگر نظیر اتحاد، همدلی، همسازگاری، وفاق، جماعت و انسجام دیده می‌شود و در واقع نوعی اتحاد معنایی ایجاد می کند و ریشه در تاریخ صدر اسلام دارد.
 
وحدت ملی در سیره نبوی
 
باید عنوان کرد، وحدت ملی در سیره نبوی(ص) و اهل بیت(علیهم السلام) دیده می‌شود؛ از آن رو که دشمنان اسلام همواره با استفاده از حربه‌های تفرقه‌آمیز درصدد شکاف میان مسلمانان و در نهایت براندازی نظام اسلامی بوده‌اند؛ همچنان که آنها همواره تلاش کرده‌اند با شناسایی نقاط اختلاف مسلمانان و برجسته‌سازی و دامن زدن به آنها، زمینه فاصله گرفتن هرچه بیشتر مسلمین را از یکدیگر فراهم کنند.
 
تقویت عنصر وحدت یعنی تلاش در راستای حفظ اصول و ارزش های اسلامی؛ چه اینکه امام خمینی (ره) و پس از ایشان، رهبر معظم انقلاب مبتنی بر سیره نبوی مسیر امنیت ملی را در سایه وحدت پیمودند و آن را یکی شدن عقاید ندانستند تا پاسخ کوردلان متعصب که بر طبل تفرقه می‌کوبند، بدهند. رهبر معظم انقلاب فرمودند «مراد ما از وحدت اسلامی، یکی شدن عقاید و مذاهب اسلامی نیست».
 
رهبر معظم انقلاب اسلامی وحدت ملی را اصل، واجب دینی و اسلامی و نه تاکتیک و راهبرد می دانند و در فرمایشات خود عنوان کردند: نباید به وحدت به چشم تاکتیک نگاه کرد؛ وحدت اصل اسلامى است. وحدت بین مسلمین، به صد دلیل واجب و به صد دلیل ممکن و تنها نسخه شفابخش برای علاج دردهای جهان اسلام است.
 
خط قرمز وحدت و امنیت ملی
 
روی دیگر سکه وحدت و انسجام ملی توهین به عقاید مذهبی و آداب قومی است که یکی از عوامل اصلی در ایجاد تفرقه در جوامع اسلامی شمرده می شود؛ چه اینکه ایشان تأکید می‌کنند: خط قرمز از نظر نظام اسلامى و از نظر ما، عبارت است از اهانت به مقدسات یکدیگر. آن کسانى که نادانسته، از روى غفلت، گاهى از روى تعصب‌هاى کور و بی‌جا، چه سنّى و چه شیعه، به مقدسات یکدیگر توهین می‌کنند، نمی‌فهمند چه می‌کنند. بهترین وسیله براى دشمن همین‌ها هستند؛ بهترین ابزار در دست دشمن همین‌ها هستند؛ این خط قرمز است.
 
رهبر معظم انقلاب بارها به موضوع مکر دشمنان به ویژه آمریکا و انگلیس در ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی پرداختند و فرمودند، «امروز میان اهل سنت و شیعه دست‌هایی در کار است برای اینکه دو فرقه را از هم جدا کند؛ همه‌ این دست ها را اگر جست و جو کردید، می‌رسد به مراکز جاسوسی و اطلاعاتی دشمنان اسلام؛ نه دشمنان ایران، نه دشمنان شیعه فقط؛ دشمنان اسلام».
 
اما آنچه اهمیت وحدت ملی را از منظر رهبری دوچندان می کند، این است که دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی در پرتو برکت معنوی وحدت به دست آمده و استمرار وحدت نیز عامل پویایی و ثبات نظام است.
 
وحدت اقوام و مذاهب، هم اندیشی حوزه و دانشگاه، همگرایی اقشار مختلف مردم، همدلی نیروهای مسلح و وحدت مسئولان و مردم شاخصه های اصلی وفاق و اتحاد ملی در حفظ امنیت ملی است.
 
منبع: راهبرد معاصر
پایان پیام/
تعداد بازدید : ۱,۰۶۸

تازه ترین

ارسال نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

پربازدیدترین