سرویس مسجد خبر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

مساجد در آسیب‌های اجتماعی کانون قدرت هستند

مساجد در آسیب‌های اجتماعی کانون قدرت هستند
(شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱) ۱۴:۲۱

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مساجد در مواجهه با مشکلات و آسیب های اجتماعی و فرهنگی، مهم‌ترین کانون قدرت به شمار می‌روند، گفت: مساجد در دوران انقلاب اسلامی محور اتفاقات و تحولات بوده است و بیشتر فعالیت‌های اساسی انقلاب اسلامی در دهه ۶۰ در مساجد شکل گرفت.

به گزارش مسجدخبر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی روز (پنجشنبه یازدهم اسفند ماه) در دومین نشست مدیران ستادی و استانی کانون های فرهنگی و هنری مساجد که در سالن شهید سلیمانی اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، افزود: دولت مردمی به دنبال تقویت کانون های فرهنگی و هنری مساجد است و در این خصوص برنامه های مختلفی در نظرگرفته شده است.
 
وی با یادآوری اینکه مسجد محل تولید محتوای مفید دینی است، تصریح کرد: مسجد مکانی برای بروز و ظهور کنش های دینی محسوب می‌شود و به همین خاطر تقویت فعالیت های فرهنگی مساجد از ثمرات اجتماعی سازنده ای برخوردار است.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به شعار «بازگشت به مساجد» وزارت فرهنگ در دوره جدید اشاره کرد و گفت: بنا به دلایل مختلف، طی سه دهه گذشته مساجد از کارکردهای اصیل خود کمی فاصله گرفته بودند اما در دوره جدید با جدیت به دنبال تغییر فضا و بازگشت مساجد به رویکردها و کارکردهای اصیل و مردمی خود هستیم تا با آغاز گام دوم انقلاب، مساجد به همان حال و هوا و فضای اصیل خود در دهه ۶۰ نزدیک تر از همیشه شوند.
 
اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نظام دینی و اسلامی داعیه تمدن سازی دارد، تصریح کرد: تمدن سازی از منظر نظام دینی به معنای تحقق دوره باشکوهی است که علم و عقلانیت در آن حاکم است و امام راحل به عنوان نواندیش دینی، نهضت اسلامی را بر همین مبنا ریل‌گذاری کردند و بر همین اساس مکتب امام راحل، رهبر معظم انقلاب اسلامی و انقلاب اسلامی، مکتب پیشرو به شمار می‌رود.
 
وی مساجد را پل ورود به تمدن سازی نوین اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: در بطن شعار «بازگشت به مساجد» بهره برداری هوشمند از فن آوری های نوین از اهمیت بسزایی برخوردار است و بر همین اساس است که هنری همچون سرود با ورود به مساجد هویت و رویکرد جدید و مستقلی پیدا کرد بطوری که می توان به جرات گفت، سرود از محصولات انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مساجد در دوران انقلاب اسلامی محور اتفاقات و تحولات بوده و اغلب فعالیت های اساسی انقلاب اسلامی در دهه ۶۰ در مساجد شکل گرفت به طوری که مساجد همواره محل موج آفرینی در میان مردم بوده است و امیدواریم با تقویت این روند، مسجد کانون الهام بخش نهضت اسلامی تا زمان ظهور منجی بشریت خواهد بود.
 
اسماعیلی با بیان اینکه هنرمند متعهد و متدین در دامان مساجد پرورش می یابد، گفت: کانون های فرهنگی مساجد با بهره‌گیری از جذابیت ذاتی و الهی فضای مسجد، خود موجب انس بیشتر نسل نوجوان و جوان با مناسک دینی می شوند و مسلما خروجی این فضا، هنرمند متدین و متعهد است که در مقاطع حساس پای کار نهضت اسلامی می ایستد.
 
وی در ادامه به برپایی باشکوه جشنواره های فجر امسال اشاره کرد و یادآور شد: بدخواهان ملت ایران با تمام قدرت به دنبال زمین زدن پرچم هنری انقلاب اسلامی بودند و با همه وجود و با ابزار ناجوانمردانه تروریسم رسانه‌ای خواهان فضای تحریم جشنواره های فجر امسال بودند غافل از آنکه اراده الهی بر شکست مفتضحانه دشمن بنا شده‌ بود و در این مسیر هنرمندان انقلابی، متدین و متعهد نقاط مختلف کشور بصورت مجاهدانه همراه با مردم و علاقه مندان به حوزه های مختلف هنری مشارکت بی نظیری داشتند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مساجد را محل انگاره های مثبت فرهنگی دانست و تصریح کرد: کانون های فرهنگی و هنری مساجد باید در یک شبکه هم افزایی گسترده فرهنگی در ساختاری قدرتمند حرکت کنند از سویی دیگر هر کانون باید از یک شبکه اجتماعی قدرتمند بهره مند باشد تا فعالیت های فرهنگی و هنری با بیشترین کارکرد به سرانجام برسد.
 
اسماعیلی ضمن تأکید بر احیای حوزه مسوولیت های اجتماعی نهادها و دستگاه های مختلف در تقویت فعالیت های کانون های فرهنگی و هنری مساجد، گفت: تمامی کانون های فرهنگی مساجد باید فعال شود و در این خصوص حوزه مسوولیت اجتماعی نهادها می تواند پشتیبان فعالیت های کانون فرهنگی، هنری مساجد باشد اما نباید از این نکته غافل شد که در وهله نخست مسوولان کانون ها با روحیه جهادی و انقلابی می توانند امور را به بهترین شکل ممکن پیش ببرند.

پایان پیام/

تعداد بازدید : ۸۲۳

تازه ترین

ارسال نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

پربازدیدترین