سرویس مسجد خبر
عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد؛

نیازمند انقلاب در حوزه مساجد هستیم

نیازمند انقلاب در حوزه مساجد هستیم
(یکشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۱) ۰۹:۰۵

حجت الاسلام حاج‌ابوالقاسم با بیان اینکه ما حقیقتاً نیازمند یک انقلاب در حوزه مسجد هستیم، گفت: کانون‌های فرهنگی هنری جایگاه مهمی در احیای مساجد دارند. این کانون‌ها از ظرفیت ورود به عرصه معماری و جانمایی مساجد نیز برخوردار هستند.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد به نقل از شبستان؛ نشست مدیران ستادی و استانی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور امروز (شنبه، 23 مهر ماه) در مجتمع فرهنگی آموزشی آدینه تهران برگزار شد.

گزارش تصویری کامل این نشست را اینجا ببینید.

بنابر این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین «محمد حاج‌ابوالقاسم» در این نشست با اشاره به ویژگی های شهر اسلامی، گفت: اگر شهر و محل زیست ما اسلامی باشد به تمدن نوین اسلامی نزدیک می شویم؛ چنان که پیامبر(ص) پس از هجرت در نخستین اقدام عملی خویش، مسجد را تاسیس کردند و از همان جا تمدن اسلامی شکل گرفت.

شهر باید بر مدار مسجد توسعه بیابد

مشاور رییس جمهور در امور روحانیت تصریح کرد: در مدیریت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع)، مسجد مرکز شهر اسلامی بود. اما متاسفانه در برخی مقاطع مرکزیت مسجد در شهر ها دچار خدشه شد.

وی ادامه داد: شهری اسلامی است که نوای اسلام در آن طنین‌انداز شود. مسجد در چنین شهری مرکزیت دارد و مراکز تفریحی و بازار و حوزه های علمیه اطراف مساجد مستقر می‌شوند، این در حالی است که الگوی غربی به دنبال مرکزیت بخشیدن به بازار است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مراحل ساخت تمدن نوین اسلامی در بیانات مقام معظم رهبری، تصریح کرد: ما در مرحله دولت‌سازی اسلامی مانده ایم و نتوانسته ایم ساختارهای رسیدن به چنین مراحلی را مستقر کنیم. امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری تلاش های بسیار برای طی کردن گام به گام این مراحل انجام داده اند و ما مقصر هستیم که این حرکت را استمرار ندادیم.

وی ادامه داد: استقرار بسیاری از فعالیت های فرهنگی در خارج از مساجد، موجب شد که برخی از مساجد از رونق بیفتند؛ ما حقیقتاً نیازمند یک انقلاب در حوزه مسجد هستیم.  

نسبت به معماری مسجدمحور شهر مطالبه گر باشیم

حجت الاسلام حاج ابوالقاسم در ادامه با بیان اینکه ما حتی در زمینه تعداد مساجد در کشور به یک جمع بندی مشخص نرسیده ایم، گفت: ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور فعالیت های مطلوبی در حوزه فرهنگ و هنر دارد و می تواند در زمینه معماری شهر و جانمایی مسجد نیز ورود کند و مطالبه گر باشد.

مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت ادامه داد: خوشبختانه طبق اعلام حجت الاسلام خداداده، کانون های فرهنگی هنری مساجد در حال رایزنی و همکاری با آموزش و پرورش برای انجام فعالیت در مدارس هستند، اقدامی که بسیار عالی است. امروز مساجد ما باید محل رجوع نسل جوان باشد و ما در این زمینه کمکاری کردیم.

وی ادامه داد: موضوع دیگر تجدیدنظر در دروس دینی دانشگاه ها است. متاسفانه دروس معارف دینی در دانشگاه های مطالبی طرح می شود که چندان با نیاز دانشجو سازگار نیست. در هر استانی باید پنج مسجد مرکز گفتگوی آزاد دینی باشند تا دانشجویان به انتخاب خود در یکی از این مساجد حاضر و با مفهوم مسجد و معارف دینی و اسلام آشنا شوند.

مشاور رییس جمهوری در امور روحانیت ادامه داد: اگر ما در زمینه هنر خوب عمل می کردیم آنگاه  برخی سلبریتی ها که با سیاهنمایی به دنبال کسب جوایز خارجی هستند، چنین رفتارهایی از خود نشان نمی دادند. معتقدم مسجد علاوه بر اینکه باید مرکزی برای فعالیت های فرهنگی و هنری باشد باید مرکزی برای برخی از فعالیت های ورزشی نیز باشد، این در حالی است که بسیاری از سرفصل های فرهنگی و حتی سرفصل ها قرآنی از مسجد خارج شده است!

بدترین ظلم!


وی اضافه کرد: طبق روایت بدترین ظلم آن است که کسی مانع از حضور مردم در مسجد شود. دو نوع مانع داریم: فیزیکی و نرم. اگر ما نتوانیم جذابیت لازم را در مساجد ایجاد کنیم، آنگاه مانع نرمی برای حضور مردم در مساجد شده ایم. علاوه بر این، وقتی جذابیت های مراکز فرهنگی خارج از مسجد بیشتر شود هم مانعی برای حضور مردم در مساجد ایجاد کرده ایم.

حمایت حاکمیت از مساجد ضروری است

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: مسئله استقلال مساجد، حرف بسیار درستی است اما نباید از آن سوءاستفاده شود؛ وقتی حکومت برای کتابخانه، ترویج کتابخوانی، سینما و دانشگاه هزینه می کند چرا نباید برای مسجد هزینه کند؟ وقتی حاکمیت برای این امور هزینه می کند باید برای مسجد نیز هزینه کند.
 
حجت الاسلام حاج‌ابوالقاسم در پایان خطاب به مدیران ستادی و استانی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری کشور، خاطرنشان کرد: امام جماعت بودن باید یک شغل محسوب شود طوری که امام جماعت از صبح تا شب در مسجد حضور داشته باشد و با فعالیت های مختلف بتواند مردم را به مساجد جذب کند. جایگاه شما در ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، جایگاه احیای مسجد است.

پایان پیام/

تعداد بازدید : ۹۰۶

تازه ترین

ارسال نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

پربازدیدترین